City of Steubenville


Steubenville Banner Application

      
Steubenville/Jefferson County Visitor Center





Tech 4 Raymond A. Ashmead
106th Division - World War II
United States Army


M/Sgt John J. Barilla
Aircraft Mechanic - World War II
United States Army Air Corps


Private John Barrett
Co F, 25th OVI Civil War
United States Army


Colonel Corina Mayo Barrow
Bravo Company Eisenhower Army Medical Center
United States Army


Private First Class Arthur D. Bender
WWII
United States Army


SFC Ronald H. Beresford
Army Security Agency - Korea/Vietnam
United States Army


Sgt Frank J. Bernert
Signal Corps - Korea
United States Army


1st Lt John R. Bernert
361st Fighter Group, 374th Fighter Squadron - WWII
United States Army Air Corps


Pfc William L. Bertram
Co C, 2nd Battalion, 13th Infantry - West Berlin, Germany
United States Army


PFC Albert Blackburn
Campany B 781st Military Police Battalion WWII
United States Army


PFC Herbert E. Boley
82nd Airborne WWII
United States Army


Sgt John N. Bosela
61st FA BN - Korea
United States Army


S/Sgt Harry J. Buffone
82nd Airborne, 505th Parachute Infantry - World War II
United States Army


Cpl William Robert Burchfield
607th Medical Clearing Company Seperate WWII
United States Army


Private First Class John Busana
168th Infantry Antitank Co. WWII - European Campaign
United States Army


E-4 Charlie Busana
1st Infantry Vietnam
United States Army


Tec 4 Peter `Pete` C. Cashioli
World War II
United States Army


Sergeant Anthony Constantine
Americal Division 23rd Infantry Division Vietnam
United States Army


Sergeant Frank A. Cunningham
1040th AAF WWII
United States Army Air Corps


PFC Vito J. D`Aurora
Infantry WWII
United States Army


Pfc Thomas DeChristopher
Korean War
United States Army


Private First Class James L. DeLeonardis
17th Airborne WWII
United States Army


Sgt Kashmir K. Deptula
Co. B, 81st MD BN, 11th Armored Division - WWII
United States Army


 John A. DiBenedetto
E Troop, 94th Constabulary Squadro - WWII
United States Army


1st Lt Margaret Jean Young Dimit
Nurse Corps - WWII
United States Army


1st Lt Frank S. Dimit
8th Airforce, 95th Bomber Group, 412 Squadron WWII (1943-45)
United States Army Air Corps


Staff Sergeant Paul H. Eft
85th Signal Company WWII
United States Army


Master Sergeant William G. Fellows
1341st Engineer Combat Battalion WWII
United States Army


SP4 Ronald L. Ferguson
510 Tank Battalion Germany-Lebanon
United States Army


Cpl Robert L. Ferguson
Battery A, 544th ABN FA BN - Korean War
United States Army


SPC Michael Francis
463rd Engineer - Operation Iraqi Freedom
United States Army


Sgt Darrell Gaylord
4th Infantry Division WWII
United States Army


Private First Class Lou Gentile
2nd Infantry Korea
United States Army


Pvt Louis John Giannamore
World War II
United States Army Air Forces


PFC James P. Gillespie
17th Infantry Regiment/7th Infantry Division WWII
United States Army


SP5 Anthony `Giv` Giovannone
ARTY - Vietnam
United States Army


Pvt Anthony `Chatta` Giovannone
162nd Division - World War II
United States Army


Pvt Peter J. Harvilak
Automotive Maintenance Co. - World War II
United States Army


1st Lieutenant Paul E. Hauser
WWII
United States Army


Staff Sergeant Joseph Holliday
11th A.C.R. Vietnam
United States Army


Pfc William E. Isleman
Infantry - World War II
United States Army


T/Sgt Frank Januszkiewicz
6th infantry Division - WWII - Pacific Theater
United States Army


Sergeant James W. Kaufmann
82nd Airborne 507 Infantry Division WWII
United States Army


Tec 3 C.N. `Gus` Kirlangitis
273rd Ordnance Maintenance Co. Anti-Aircraft - World War II
United States Army


Pfc William A. Klein
581st Signal Company - Korean War
United States Army


PVT John F. Kramer
WWII - Korea
United States Army


Private Leo F. Lanaghan
82nd Airborne Korea
United States Army


Corporal Leo P. Lanaghan
17th Airborne WWII
United States Army


S/Sgt Armand L. Lanciault
713th Squadron, 448th Bombardment Group - WWII
United States Army Air Corps


 Anthony T. LaPrete
World War II
United States Army


Sgt Donald Llewellyn
Vietnam
United States Army


Staff Sergeant Edward `Pooch` Lloyd
WWII
United States Army


Technical Sergeant Sidney P. Macre
WWII
United States Army


1st Sgt Sylvester Rudolph Macri
22nd Infantry Regiment, 4th Infantry Division - WWII
United States Army


SP4 Richard Maloney
377th Heavy Lift/Tank Transporter Co.
United States Army


Tec 4 Constantino G. Mascio
Company B 2nd Armored Signal Battalion WWII
United States Army


Private John U. Mascio
WWII
United States Army


Specialist Four E4 Herbert Ruben `HR` Mayo
Vietnam
United States Army


Private James B. McDonough
Co. B/260 Engineer WWII
United States Army


PVT Richard F. McDonough
Cannon Co, 409th Infantry - WWII - Normandy
United States Army


PVT James C. McDonough
303rd Engineering - WWI - France
United States Army


S/Sgt George T. Mehalik
Troop H, 5th Cavalry - World War II
United States Army


Cpl Franklin T. Merryman
4th Signal Battalion - Korean War
United States Army


SP4 Theodis Montgomery
Vietnam War
United States Army


Cpl Robert Moran
2nd Infantry, 15th Field Artillery - WWII
United States Army


Corporal Vincent J. Nocera
110th AAF Base Unit Arial Gunner WWII
United States Army Air Corps


CWO4 Edward V. Pagnanelli
World War II - Cuban Missile Crisis
United States Army


PFC Edward J. Palombizio
3rd Armored Division 36th Armored Infantry WWII
United States Army


T/Sgt Stanley J. Paprocki
15th Service Group - World War II
United States Army Air Forces


Cpl Joe Perrone
82nd Airborne Paratrooper WWII
United States Army


Pfc Anthony L. Pinevich
Company C, 518th Military Police Battalion - World War II
United States Army


Pvt Richard Eugene Poe
Engineers - World War II
United States Army


Private Bernard A. Ravasio
4th Armored WWII
United States Army


1st Lt Arthur A. Resch
328th Squadron, 93rd Bombardment Group - WWII
United States Army Air Corps


PVT Rinaldo Saccoccia
787th Anti Aircraft Artillery WWII
United States Army


PVT Joe Saccoccia
82nd Airborne WWII
United States Army


Pfc John F. Saggio
17th Airborne Division - WWII - Battle of the Bulge
United States Army


Corporal Daniel J. Sohovich
6th Armored WWII
United States Army


PFC George Stepanovich
WWII (1942-1945)
United States Army


2nd Lt Edmund F. Szypulski
15th Air Force, 449 Bomb Group - World War II
United States Army Air Corps


Pfc Joseph J. Tedeschi
Trp. H, 107th Armored Cavalry Regiment
United States Army


Pfc Dominic A. Tedeschi
Korean War
United States Army


Sergeant 1st Class Alex Ulasiewicz
3rd Armored Division Tank Commander Korea
United States Army


Sgt Joseph V. Vallone
Engineers WWII
United States Army


Sgt Nelson Ronald Vecchione
101st Airborn - Desert Storm/Kuwait
United States Army


S/Sgt Tony `Footie` Venci
42nd Infantry Rainbow Division WWII
United States Army


Pfc Frank A. Villamagna
1st Armored Division, 16th Combat Engineers - WWII
United States Army


S/Sgt Anthony T. Violi
95th Artillery Division - World War II
United States Army


SP5 Paul W. Walker
1st Cav Vietnam
United States Army


Private First Class Merle J. Waltz
Quartermaster WWII
United States Army


Sgt Ronald K. Westfall
25th Infantry Division Golden Dragons Vietnam
United States Army


Pfc Barry Wilson
1st Infantry Division (Big Red One) - Vietnam
United States Army


First Sergeant Gerard A. Wolpert
3336 Quartermaster Truck Co. WWII
United States Army


Pfc Max Yeske
9th Infantry Division, 60th Infantry - World War II
United States Army



Find my Banner!

Steubenville is proud to honor our men and women
who are or have served this country through our banner program.

FRIENDS, FAMILY MEMBERS, AND NEIGHBORS
SERVING PRESENT AND PAST
IN TIME OF PEACE AND IN TIME OF WAR.
THIS IS OUR TRIBUTE TO YOU

How can you get involved?
It's easy!
Simply click the Steubenville Banner Application link above to get started.






Technical Banner Questions
Contact
Harry Munson
Click to email Program Development


Services provided
by

HTM Designs







SM1c Joseph R. Andresen
USS Frank Knox WWII
United States Navy


 Robert C. Antill

United States Navy


S1c Stella Gipalo Bender
World War II
United States Navy


 James Elwood Burchfield
WWII
United States Navy


Machinest Mate 3rd Class Richard D. Campbell
WWII
United States Navy


Seaman John Canella
677th Company WWII
United States Navy


MM3 Wilfred L. Cox
Pacific Fleet - WWII
United States Navy


 Nickie Dom D`Anniballe
WWII
United States Navy


PC3 Bobby Giammarco
Admin Division - Vietnam
United States Navy


Seaman Yeoman Jeffrey Larry Hawkins
JAG Vietnam
United States Navy


SN Stanley `Moe` Kowalsky
AVP-41 'USS Greenwich Bay' Suez Crisis
United States Navy


MoMM2 William F. Lafferty
USS Minivet WWII
United States Navy


BT3 Lawrence Libetti
Vietnam
United States Navy


ST3 Terry Lee Long
Vietnam
United States Navy


S1c Fred S. McGinnis

United States Navy


CDR Stephen Portenlanger
Vietnam
United States Navy


RM2c John H. Rankin
World War II - Korean War
United States Navy


GM1c John H. Ravasio
WWII
United States Navy


Petty Officer 2nd Class John R. Smurda
Aviation Machinist''s Mate 2nd Class WWII
United States Navy


CM3 Francis J. Szypulski
Philippines - World War II
United States Navy


AMM2 Raymond W. Szypulski
Aviation Division - World War II
United States Navy


S/1c John W. Thompson
World War II
United States Navy


SCPO William H. Timlin
USS Argonne South Pacific WWII
United States Navy


E3 Anthony Derek Trimiar

United States Navy


PO2 Benjamin H. Turnbaugh
USS Cogswell (DD-651) - Korean War
United States Navy


PO3 Robert L. Tuttle
LST Ship - World War II
United States Navy


AB3 Lester C. West

United States Navy


HM1 Robert L. West
SEE NOTES BELOW
United States Navy





Cpl James F. Bernert
Korean War
United States Marine Corps


PVT Abe Bryan
4th Division, 3rd Battalion, 25th Regiment WWII
United States Marine Corps


Pfc Samuel `Red` Chaytor

United States Marine Corps


PFC John Collier
WWII
United States Marine Corps


Sergeant Thomas `Red` Coulter
Korea
United States Marine Corps


Cpl Ralph J. DeJulio
Golf Company 2nd Battalion 1st Marine Division Vietnam
United States Marine Corps


 Gerald Dickinson
Second Division
United States Marine Corps


Sgt Mark A. Ensell
1st Battalion, 4th Marines
United States Marine Corps


Corporal William G. Fellows
2nd Battalion / 26 Marines Vietnam
United States Marine Corps


Sergeant Major Walter Andrew Mason
Retired in May 1986 with over 25 years of service
United States Marine Corps


Cpl George J. Mavromatis
4th Division - World War II - Asiatic-Pacific
United States Marine Corps


Staff Sergeant Joseph Aaron Montgomery
6th Marine WWII, Korea
United States Marine Corps


Corporal John T. Petrilla
6th Marine Division - WWII - Guam
United States Marine Corps


Cpl Julius A. Ravasio
2nd Marine Division WWII Pacific Theater
United States Marine Corps


Master Sergeant David Skiviat
Operation Iraqi Freedom / Operation Enduring Freedom
United States Marine Corps


Cpl Jack Hay Stauffer
4th Division - World War II
United States Marine Corps


Cpl Orlando Frank Vallera
1st Marine Division - WWII - Korean War
United States Marine Corps


Cpl Glenn R. Yanik
3rd Marine Division - Vietnam
United States Marine Corps





Cpl Philip `Butch` Antol
Korean War
United States Air Force


A2C John A. Collier
Vietnam
United States Air Force


Sgt Ron Crouch
84th Air Rescue Squadron - Korea
United States Air Force


Sergeant Henry W. Giralico
Vietnam
United States Air Force


Staff Sergeant Robert J. Haskins
Korean
United States Air Force


1st Lt John Kirlangitis
Jet Bombardier WWII
United States Air Force


 Robert J. Tempest
17th Glider Battalion WWII
United States Air Force


 Wardell George Tempest
335th Aerial Squadron WWI
United States Air Force


Airman 1st Class Nicholas Vergis
8th Communications Construction Squad
United States Air Force


Major Joseph H. VerStraten
CAPTF-A Afghanistan
United States Air Force